• Murat Güleçyüz

KEP Sistemi üzerinden ücret hesap pusulası gönderimi

En son güncellendiği tarih: 9 Eyl 2019

Kayıtlı elektronik posta (KEP) sistemi üzerinden gönderilen elektronik iletilerin gönderim zamanı , teslim ve okunma zamanı gibi delil bilgileri BTK tarafından yetkilendirilmiş hizmet sağlayıcı kurumlar tarafından yasal süreleri içerisinden saklanmaktadır.


Aslında KEP HS tarafından saklanması zorunlu olan bu bilgi elektronik olarak bir bilginin gönderilme başlangıcından teslim ve okunma zamanına kadar geçen bir dizi süreci yasal olarak belgelendirmektedir. Bilindiği gibi iş kanunu işverenin işçiye ücret ödenmesi sırasında ücretin nasıl hesaplandığını detaylı bir şekilde gösteren ücret hesap pusulası teslim etmesini zorunlu kılar. Ayrıca belgenin zamanında işçiye teslim edildiğini ispatlama yükümlülüğü da işverene aittir. Bu durumda işveren klasik yöntemde ücret hesap pusulasını iki nüsha düzenler. Bir nüshasını çalışana teslim ederken diğer nüshaya ıslak imza alır ve saklar. Saklama süresinin en az 5 yıl olması önerilmektedir.


Ücret Hesap pusulalarının zamanında teslim edilmemesi veya hiç teslim edilmemesi durumlarında işveren teslim etmediği her bir belge başına para cezası ile karşılaşır.Bordroları teslim etmenin güvenli yolu :

Klasik yöntemler ile ücret hesap pusulalarını hazırlamak , teslim etmek ve bunu ispatlamak için saklamak oldukça maliyetli hatta imkansız olabiliyor. Ancak KEP mevzuatını dayanak yaparak ücret hesap pusulalarını elektronik mesaj olarak iletebilirsiniz. Saklama hizmetini de elektronik ortamda istediğiniz sürece sağlayabilirsiniz. Bu hem yasal olarak geçerli hem de güvenli bir yoldur.


Artık gelişen yazılım teknolojileri sayesinden ücret hesap pusulasını bir tıkla kullandığınız bordro programından akıllı bir şekilde alıp dosyasını oluşturan ilgili personelin kep hesabına gönderen akıllı bir yazılım var. MAILBORDRO ...


Aslında KEP sistemi üzerinden ücret hesap pusulalarını göndermek için zaman ayırmanıza gerek yok , özel ve uzun eğitimlere ihtiyacınız yok.


e- Bordro sistemine geçmek için aşağıda ki adımları izleyin :

  1. Bordro programınızdan otomatik veri alıp bordro dosyalarını oluşturan bir KEP HS ile anlaşın.

  2. Çalışanlarınızla aranızda bir ek protokol veya revize iş sözleşmesi yapın. Bundan sonra tüm yazışmaların KEP sistemi üzerinden yapılacağını bildirin ve imzalı onaylarını alın.

  3. Tüm çalışanlarınızın bireysel kep başvuru formlarını doldurmalarını sağlayın ve KEP HS yetkilisine gönderin.

  4. Çalışanlarınızın elektronik imza almasına gerek yok. Çünkü onlar ileti göndermeyecek sadece alacaklar. İleti almak için e-imza gerekmiyor.

  5. Bu işlemler tamamlandığında tüm çalışanlarınızın kep hesapları kullanılır durumda olacak. Atık tek bir tık ile istediğiniz dönemin bordrolarını toplu olarak gönderebilirsiniz.

  6. Üstelik ücret hesap pusulalarını gönderirken ileti ekine başka dosyalarda ekleyebilirsiniz. Dosyaların elektronik olarak imzalanması sağlayabilirsiniz.

  7. Bildirim yapmanız gereken bir dosyayı elektronik olarak imzalayarak toplu gönderebilirsiniz. Ve tüm bu işlemleri bir kaç tıklama ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kilimsoft MAILBORDRO Logo Bordro plus , Netsis Bordro , Zirve Bordro , Luca Bordro , Orka Bordro yazılımları ile otomatik entegrasyon yapmaktadır. Bu yazılımların dışında MS SQL uyumlu tüm bordro programları ile kolaylıkla uyumlu çalışabilmektedir.

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2019 Bu site Kilimsoft Bilgi İşlem A.Ş. tarafından geliştiridi.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon